Ryżowy Szlak na Madagaskar
Kochani, wyruszamy w jeszcze jedną wirtualną podróż. Tym razem na Madagaskar. To tam będziemy starali się chronić ludzi przed śmiercią z głodu.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć co się dzieje na Ryżowym Szlaku!
CO TO JEST RYŻOWY SZLAK?
To program pomocy dla dzieci i dorosłych zagrożonych śmiercią z niedożywienia.
GDZIE MA MIEJSCE?
Madagaskar, miasto Fianarantsoa, Szpital Uniwersytecki.
KTO REALIZUJE TEN PROJEKT?
W Polsce: Fundacja Z Serca Ochotnego (organizacja kwest, zbiorki publiczne, współpraca z wolontariatem szkolnym).
Na Madagaskarze: Ojcowie Kamilianie i świeccy wolontariusze z Fianarantsoa czyli Rodzina Kamiliańska (zakup żywności i rozdawnictwo) .
KIEDY PROJEKT WYSTARTOWAŁ ?
Na ryżowy szlak na Madagaskar fundacja wyruszyła 6 marca 2019 roku. Dożywianie ruszyło 1 lipca 2019 roku. Do tej pory na ten cel przekazałyśmy w dziewięciu transzach – 119500 złotych.
JAK TO DZIAŁA?
W szpitalach na Madagaskarze chorzy muszą płacić za leczenie. A tamtejsza opieka medyczna nie przewiduje żywienia chorych podczas hospitalizacji. Jedzenie muszą chorym zapewnić ich rodziny.
W szpitalu w Fianarantsoa jest 400 łózek, w tym porodówka i 60 miejsc dla dzieci. Niemal połowa chorych nie ma pieniędzy na jedzenie. Aby nie głodowała podczas choroby, Rodzina Kamiliańska dwa razy w tygodniu (wtorek i piątek) rozdaje ryż, mąkę kukurydzianą i cukier. A rodziny chorych, które koczują w pomieszczeniach misji kamiliańskiej przy szpitalu, tam im gotują. (Jak wyglada takie gotowanie widać na zdjęciu). Kamilianie nie potrafią oszacować, ile kosztuje jeden posiłek. Aby nakarmić najbiedniejszych chorych przez rok potrzeba 12 ton ryżu, 6 ton mąki kukurydzianej i 800 kilogramów cukru.
Aby na Madagaskarze zakupić taką ilość żywności, potrzeba w przeliczeniu na złotówki 47 tysięcy złotych. I chcemy tę sumę zebrać, a potem zbierać na kolejne lata.
JAK POWSTAŁ RYŻOWY SZLAK?
Nasz pierwszy ryżowy szlak prowadził do miasta Tanza na Filipinach (możecie o nim przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce: zrealizowane).
Bardzo trudno jest wymyślić akcję, która ma na celu wsparcie ogólne. Wiele osób myślało nad tym projektem, ale długo nic nie chciało się „urodzić”. Aż pewnego dnia Olga, mama niepełnosprawnej Lusi wymyśliła: Ryżowy szlak.
Na tym szlaku można zbierać pieniądze, publikując na stronie internetowej fundacji zdjęcia osób, które dzięki fundacji są karmione. Pomysł był świetny, tylko brak mu było ram. Potem wymyśliliśmy, że szlak musi się zaczynać w Warszawie, a kończyć w miejscu, gdzie trafia pomoc. I tak powstał pomysł wirtualnej ścieżki z ryżu. Potem przystąpiliśmy do obliczeń. Mierzenia i ważenia ryżu. I tak zrobiliśmy też w sprawie Magadaskaru. Odległość z Warszawy do Fianarantsoa na Madagaskarze to 8746 kilometrów. Średnie ziarenko ryżu ma 6 milimetrów. Aby z ziarenek, jedno za drugim, ułożyć kilometr ścieżki, potrzeba 7,5 kg ryżu. Aby narysować wirtualną ścieżkę z ryżu (Warszawa – Fianarantsoa) na stronie internetowej, potrzeba 65 ton i 595 kilogramów. Średnia roczna cena kilograma ryżu na Madagaskarze waha się od dwóch do czterech złotych, więc my przyjęliśmy kwotę trzy złote. Aby ułożyć kilometr ryżowego szlaku, potrzeba 22 złote.
Prosimy zostań fundatorem i właścicielem 1 kilometra ryżowego szlaku.
Wszystkich chcących dołączyć do nas prosimy o wpłaty na konto w banku BOŚ:
43 1540 1287 2216 0499 0401 0001
z dopiskiem: Madagaskar – Ryżowy szlak (dopisek konieczny!)
Dla chcących wpłacić pieniądze z zagranicy
bic / swift to EBOSPLPWXXX
iban to nr naszego konta z dopisanym z przodu PL